Usterki okien powodujące straty ciepła

Okna, podobnie jak ściany zewnętrzne, stanowią barierę oddzielającą ogrzewane pomieszczenia od środowiska zewnętrznego. Dlatego ważne jest, aby nasze okna i drzwi balkonowe zapewniały odpowiednią ochronę przed niepotrzebną ucieczką ciepła.
O jakości cieplnej okna decyduje izolacyjność poszczególnych jego elementów. Największą powierzchnię okna stanowi szyba, ale energia cieplna „ucieka” również przez ramy okienne oraz na styku ramy z szybą. Ważną kwestią jest również szczelność okien oraz ich prawidłowy montaż.
Usterki okien mogą powodować: obniżenie temperatury powietrza w pobliżu okien, występowanie chłodnych podmuchów powietrza wewnątrz pomieszczeń, oraz ich wychładzanie się. Mimo że na ogół zdajemy sobie sprawę, że przyczyną odczuwania chłodu są okna, to często trudno jest dokładnie określić, którędy zimne powietrze dostaje się do pomieszczeń. Potrzebna jest dokładna diagnoza (w celu wyeliminowania usterek).

 


Wykorzystanie termografii

Bardzo dobrym narzędziem diagnostycznym do oceny jakości termicznej okien jest kamera termowizyjna. Dzięki badaniom termowizyjnym:
określimy temperaturę powierzchni poszczególnych elementów okna
zbadamy czy pomiędzy ramą okienną a ścianą występują mostki termiczne (ewentualne błędy w montażu),
wykryjemy nieszczelności (spowodowane np. rozregulowaniem się okuć lub zużyciem uszczelek).
Obraz z kamery termowizyjnej pozwala w szybki i bezinwazyjny sposób zdiagnozować występujące problemy, które trudno jest wykryć gołym okiem.

Badanie termowizyjne jest bardzo przydatne zarówno w przypadku okien eksploatowanych od lat, jak i nowych okien energooszczędnych.
Okna o podwyższonych parametrach termicznych znacznie zmniejszają straty energii. Jednak aby w pełni ograniczyć straty ciepła, konieczny jest również właściwy montaż okien.
Zdarza się, że w nowobudowanych budynkach montaż okien nie jest wykonywany z należytą starannością, przez co w miejscach połączenia ramy okiennej ze ścianą powstają duże mostki termiczne. Ważna jest także kwestia odpowiedniej regulacji okuć okiennych, tak, aby okna zamykały się w sposób prawidłowy, zapewniając odpowiednią szczelność powietrzną.
Wykonanie badania termowizyjnego po zamontowaniu okien jest szczególnie zalecane. Dzięki niemu bowiem możemy wykryć ewentualne usterki lub wady montażowe i zwrócić się do wykonawcy o ich usunięcie. Zyskujemy wówczas pewność, że nasze okna nie będą generować niepotrzebnych strat ciepła i pozwolą utrzymać komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług
Wykonamy dla Państwa profesjonalne badania termowizyjne okien i drzwi, zarówno jako badania odrębne, jak i kompleksowe inspekcje całych budynków. Nasze usługi dopasowujemy do indywidualnych potrzeb klienta.
Więcej informacji na temat wykorzystania termowizji w budownictwie i innych branżach w zakładce termowizja.