Dobry projekt

Pierwszym krokiem do budowy domu jest opracowanie projektu. Na tym etapie zastanawiamy się nad rozplanowaniem pomieszczeń, lokalizacją okien itd.. Wiemy, że każdy szczegół jest ważny, jeśli chcemy, żeby nasz dom był funkcjonalny i komfortowy, a zarazem niedrogi w utrzymaniu. Gdy wszystko już zostało starannie zaplanowane i zaczynają się prace budowlane, z reguły nie przewidujemy kłopotów. Wydaje się nam, że w obecnych czasach, przy dostępnych materiałach budowa domu bez błędów wykonawczych i usterek nie powinna żadnej ekipie budowlanej sprawiać większych problemów.
Usterki i niedociągnięcia podczas budowy
Niestety, gdy budowa się zakończy i zaczynamy użytkować budynek, często okazuje się , że chyba nie wszystko udało się należycie wykonać. Mimo zastosowania energooszczędnych okien w wietrzne dni wyraźnie odczuwamy w ich pobliżu ruch powietrza . Zimą mamy problem z dogrzaniem pomieszczeń na poddaszu, pomimo że zarówno ściany, jak i dach ociepliliśmy grubą warstwą izolacji. Nasz dom miał być energooszczędny a okazuje się, że w sezonie na ogrzewanie wydaliśmy za dużo pieniędzy.

Przyczyny

Częstymi przyczynami wymienionych wyżej problemów są niedokładności ułożenia warstw ocieplenia w miejscach trudno dostępnych (np. naroża, skosy) oraz brak należytej staranności przy wykonywaniu prac (np. przy montażu okien).

Wykrywanie usterek

Co zrobić, aby wykryć i właściwie zdiagnozować usterki. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie inspekcji termowizyjnej budynku. Obraz z kamery termowizyjnej umożliwia lokalizację mostków termicznych nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach. Badanie pozwala wykryć ubytki w warstwie styropianu lub wełny mineralnej zasłoniętej płytą g-k, tynkiem, a nawet warstwą muru. Wielką zaletą tej metody jest jej bezinwazyjność.
W przypadku nowych budynków warto jest wykonać badanie termowizyjne jeszcze przed całkowitym wykończeniem wnętrz. Wykryte usterki i niedociągnięcia mogą zostać wówczas łatwo naprawione.


Wykonujemy kompleksowe badania termowizyjne

Przeprowadziliśmy już badania termowizyjne wielu budynków o różnych formach architektonicznych i rozwiązaniach konstrukcyjnych. Mamy doświadczenie i wiemy, na co zwrócić uwagę, aby zlokalizować ewentualne mostki termiczne i usterki. Dlatego, aby mieć pewność, że nowo wybudowany dom zapewni właściwą ochronę i komfort cieplny, warto zlecić nam wykonanie kompleksowej inspekcji termowizyjnej.